تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step سایت تخصصی رشته میکروبیولوژی - گاندری, پشه ای نابودگر (انگل شناسی)
این سایت نمایندگی رسمی فروش لاینسس و دانلود انتی ویروس NETQINاست بر روی بنر کلیک کنید
گاندری, پشه ای نابودگر (انگل شناسی)

گاندری, پشه ای که هیچ گاه نمی توان جان سالم از آن به در برد!
نوعی پشه از زیرگروه آنوفل گامبیائه  که احتمالا خطرناک ترین پشه دنیا است.
پژوهشگران علوم پزشکی گونه جدیدی از پشه را در آفریقا کشف کرده اند که احتمالا عامل اصلی مالاریا است. این پشه بیشتر در خارج از خانه زندگی می کند و بنابراین از سمپاشی درون ساختمان جان سالم به در می برد...

سیما پهلوان
http://www.1doost.com/Files/Pictures/1389/11/19/Anupheles/001.jpg  
azkadeh.com
http://www.1doost.com/Files/Pictures/1389/11/19/Anupheles/001.jpg                                                   
http://people.oregonstate.edu/~roldanj/mosquito.jpg

محققان مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در پاریس که به جمع آوری پشه های تالاب های نزدیک دهکده های بورکینافاسو در غرب آفریقا می پردازند، اظهار کرده اند که نوعی پشه از زیرگروه آنوفل گامبیائه را شناسایی کرده اند که شباهتی با انواع ثبت شده پیشین ندارد.

این پشه که گاندری نام گرفته، بسیار مستعد عفونی شدن با انگل مالاریاست و از آن جاکه به ماندن در فضای خارجی بیشتر از فضای داخلی تمایل دارد، پس از نیش زدن و مکیدن خون انسان در آرامش استراحت می کند و بنابراین می تواند از سموم و موادی که برای کنترل مالاریا در محیط های بسته به کار می رود، دوری کند.

مالاریا نوعی بیماری عفونی است که توسط پشه ها منتشر می شود و نیمی از جمعیت جهان را تهدید می کند. بیشتر قربانیان این بیماری کودکان زیر پنج سال در مناطق فقیر کشورهای جنوب صحرای آفریقا هستند.

دانشمندان هنوز نتوانسته اند مشخص کنند که این گونه جدید پشه مسئولیت انتقال چه میزان مالاریا را بر عهده دارد، اما بیشترین هراس آنها از این است که شاید این گونه جدید، عامل اصلی مالاریا باشد، چراکه علاقه ویژه ای به خوردن خون انسان دارد و همین عامل به تنهایی می تواند به سرعت بیماری را به جمعیت منتقل کند.

دانشمندان فرانسوی در مقاله خود که در مجله ساینس به چاپ رسیده، گفته اند این پشه تازه کشف شده شبیه هیچ کدام از پشه های پیشین نیست و از نظر تکاملی بسیار جوان تر از سایر گونه هاست.

گاندری هم از نظر کیفیت عملکرد و هم از نظر ژنتیکی با سایر گونه های آنوفل متفاوت است که احتمالا به این دلیل است که نمونه های پیشین از فضاهای داخلی محل زندگی انسان ها انتخاب شده بودند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) که خواستار تحقیقات سریع تر و ساخت داروهای جدید ضد مالاریا شده، سال گذشته اعلام کرده بود که در صورت سرمایه گذاری گسترده، جامعه بین المللی تا سال ۲۰۱۵ مرگ ومیر توسط بیماری مالاریا را متوقف خواهد کرد، اما با کشف این نمونه های جدید ظاهرا جنگی پایان ناپذیر علیه این بیماری ادامه خواهد داشت.