تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step سایت تخصصی رشته میکروبیولوژی - تازه های علوم سلولی و مولکولی
این سایت نمایندگی رسمی فروش لاینسس و دانلود انتی ویروس NETQINاست بر روی بنر کلیک کنید
تازه های علوم سلولی و مولکولی

طرح جدید در انگلیس برای منجمد کردن رایگان تخمک زنان:

كشف روشی برای خشك كردن موقت سلول‌ها با قابلیت احیای مجدد
:

چرا تعداد خانم ها بیش از آقایان است؟


فاکتور X عامل افزایش طول عمر زنان
!


http://timberwolfhq.com/wp-content/uploads/2008/12/human-dna.jpg    
طرح جدید در انگلیس برای منجمد کردن رایگان تخمک زنان:

طبق طرحی جدید در انگلیس امکان منجمد کردن رایگان تخمک زنانی که مایلند دیرتر مادر شوند فراهم شده است.
به نوشته شماره امروز روزنامه تایمز در اینترنت: طبق طرحی جدید در انگلیس، زنانی که مایلند به منظور تثبیت کار یا پیداکردن همسر مورد نظرشان مادرشدنشان را به تاخیر ا ندازند می توانند تخمک هایشان را به طور رایگان منجمد کنند و در عوض نیمی از انها را به زوج های نابارور بدهند.
پیشرفت ها در فن اوری منجمد ساختن تخمک که تقریبا خطر اسیب به تخمک ها را از بین برده است به پزشکان امکان داده است این روش را به زنان برای دلایل غیر پزشکی پیشنهاد دهند.
سابقا پزشکان منجمد کردن تخمک را عمدتا به بیماران سرطانی که بواسطه شیمی درمانی نابارور می شوند محدود کرده بودند.
اما منجمد کردن تخمک پرهزینه است و برای هر زن ذخیره کردن تعداد کافی تخمک حدود پنج هزار پوند هزینه دارد که برای بسیاری زنان مقدور نیست.
برای فائق امدن بر این مشکل،یک مرکز پزشکی در مرکز لندن به زنان پیشنهاد داده است تخمک هایشان را در صورت اهدای نیمی از انها به زوج های نابارور به طور رایگان ذخیره سازی کند.
زنان برای این کار باید کمتر از سی و پنج سال داشته و قادر باشند با کمک مقدار نسبتا اندکی از داروها تخمک تولید کنند.


كشف روشی برای خشك كردن موقت سلول‌ها با قابلیت احیای مجدد:

دانشمندان چك با همكاری دستیاران ایتالیایی خود موفق به كشف روش جدیدی برای ذخیره و نگهداری سلول‌ها شدند تا بتوان در مواقع ضرورت آنها را احیا كرد.

پژوهشگران پراگ و ساردینیا اولین محققان در جهان هستند كه روش خشك كردن موقتی سلول‌ها را برای زنده كردن دوباره آنها در صورت لزوم كشف كرده‌اند.

براساس گزارش كریستن ساینس مانیتور، پژوهشگران از این روش در شبیه سازی جنین‌های گوسفند استفاده كردند.

با این كشف به زودی پژوهشگران می‌توانند یك بانك اطلاعاتی از سلول‌های خشك شده متعلق به گونه های جانوری رو به انقراض تاسیس كنند. به این ترتیب می‌توان از این ذخیره برای شبیه سازی این جانوران در آینده استفاده كرد.

این مطالعات در موسسه تحقیقات تولیدات حیوانی فرهنگستان علوم چك انجام شده است.

براساس این گزارش، تاكنون اسپرم تنها سلول دارای هسته بوده كه دانشمندان ذخیره آن را در وضعیت دهتیراته (بدون آب) كنترل كرده‌اند.

پژوهشگران در آینده می‌توانند از این روش برای كمك به احیای اعضای بدن كه مورد حمله سرطان‌ها قرار گرفته‌اند به استفاده نمایند.


چرا تعداد خانم ها بیش از آقایان است؟

حتما شنیده اید كه كروموزوم Y در حال زوال است ، ولی آیا مردان رو به نابودی اند؟ زنان بخاطر داشتن تفاوتی سیتوژنتیكی از مردان متمایزند. یك كروموزوم X اضافی بجای Y باعث شده است آنها زن باشند.تقریباً یك دهه از زمان اولین پیشگویی دانشمندان در رابطه با از دست رفتن كروموزوم Y در مردان می گذرد. در واقع كروموزوم Y باعث می شود كه مردان ، مرد باشند. اما نقشه برداری اخیر از ژنوم شامپانزه نشان داده است كه از كروموزوم Y محافظت می شود. این امر بخاطر تك همسری انسان است.

ژن های انسان در 23 جفت كروموزوم گسترش یافته اند كه 22 تای آنها كاملاً مشابه می باشند. كروموزوم 23 همانند یك سكه ی دو رویه در عالم بیولوژی محسوب می گردد. دو X بمعنی زن بودن و X در كنار Y بمعنی مرد بودن است. جفت های كروموزومی غالباً قطعاتی از DNA را طی فرایند نوتركیبی ، مبادله می كنند. نقش نوتركیبی فعال نگه داشتن ژن ها می باشد.

تا اواخر دهه 1990 عقیده بر این بود كه كروموزوم Y انسان بخش عمده ای از ژن های كروموزوم X را ندارد تا بتواند با آن تبادل قطعه انجام دهد. نتیجه این امر باعث كاهش و غیر فعال شدن تدریجی ژن های كروموزوم Y می گردد تا اینكه نهایتاً محو شود. بطوریكه پیشبینی شد نسل مرد بین 5 تا 10 ملیون سال اینده از كره خاكی محو خواهد شد.

چون انسان و شامپانزه از یك جد مشترك در 6 ملیون سال پیش منشا گرفته اند ، دیوید پیج (David Page) از مؤسسه Whitehhead در ماساچوست بر آن شد تا روند نمو كروموزوم Y در شامپانزه و همتای انسانی آن را مطالعه نماید. آنچه او كشف كرد دور از تصور بود: كروموزوم Y در شامپانزه بیشتر از Y ی انسانی تحلیل رفته بود. پیج و همكارانش نتیجه گرفتند كه شامپانزه های ماده بعلت بی بند و باری و داشتن چندین شریك جنسی ، توانسته اند ژن های Y را به گونه ای القا كنند كه اسپرم های فعالی را تولید نمایند. در واقع بقول این محققین جنگی بین اسپرم های شامپانزه وجود دارد. هر شامپانزه نر سعی می كند ژن های خود را تحمیل نماید. در واقع طی این روند ، ژن های غیر تولید مثلی واقع بر كروموزوم Y ، سست و غیر فعال شده اند. بعلاوه تحلیل Y در شامپانزه شباهت هایی را با انسان نشان داده است. دانشمندان این مؤسسه بر این باورند كه اگر چه كروموزوم Y انسانی در ابتدا ژن هایی را از دست داده اند ، ولی در قرون اخیر نسبتاً پایدار شده است. كروموزوم Y انسان از سرنوشت Y شامپانزه دور مانده است و این امر بدلیل تك همسری بودن و یا منوگامی بودن انسان است.

اسپرم انسان رقابت اسپرم های شامپانزه را نداشته است. بنابراین فشاری را برای تولید اسپرم قوی تر متحمل نشده است. تمام ژنتیك دانان معتقدند كه زوال كروموزوم Y در انسان متوقف شده است. جنی آ. مارشال از دانشگاه ملی استرالیا ، كانبرا ، می گوید كه از 300 ملیون سال گذشته كه كروموزوم Y انسان متولد شد ، بتدریج تحلیل رفته است. ولی همچنان بحث ادامه دارد كه آیا كاهش میزان مردان در مقایسه با زنان متوقف شده است و یا خیر ؟

منبع: Popular Scienceفاکتور X عامل افزایش طول عمر زنان:

در مقایسه بین دو جنس زن و مرد ، طبیعت به زنان کمک بیشتری کرده است.
طبق گفته متخصصان علم ژنتیک زنان دو کپی از کروموزوم قوی X را دارند در حالیکه مردان تنها با یک کروموزوم X و کروموزوم نسبتا ضعیف Y متولد می شوند.
به گزارش هلث دی تحقیقات ژنتیکی نشان میدهد علاوه بر مشخص کردن مرز DNA بین پسران و دختران ، این تقسیم به زنان توانایی بیشتری را در دفع بیماری می دهد. حتی در دروان جنینی نیز تعداد جنین های پسری که با ناهنجاری های ژنتیکی می میرند بیشتر از جنین های دختر است. آنها زودتر می میرند ، و مطمئنا آسیب پذیر ترند.
به گفته دکتر باربارا می گون استاد ژنتیک در دانشگاه جان هاپکینز آنچه در باره علل تفاوت های دو جنس می شنویم به تفاوت های مرد و زن در تجارب زندگی یا هورمون ها و مسائلی از این قبیل محدود می شود. و آنچه باقی مانده تفاوت ژنتیکی اساسی بین دو جنس است. این تفاوت از این واقعیت ناشی می شود که زنان با دو کپی از کروموزوم توانمند X متولد می شوند.


مردم فکر میکنند کروموزوم X فقط به جنسیت مربوط می شود اما این کروموزوم 1000 ژن دارد که در کارهای مختلف از جمله دخالت در انعقاد خون ، دخالت در عملکرد عضله و نیز در رها شدن از محصولات زائد سلولی دخالت دارند.
ژن های کروموزوم X می توانند جهش یابند یا دچار ناهنجاری شوند و این هم می تواند منجر به بیماری شود.
بنابراین اگر یک جهش در ژنی روی کروموزوم X رخ دهد فردمذکر کپی سالم آن را ندارد و فقط گرفتار همین ژن معیوب خواهد بود. اما فرد مونث با داشتن دو کروموزوم X ممکن است یک کپی نرمال ژن را روی کروموزوم X دیگر داشته باشد.
این پدیده نشان می دهد که زنان در برابر بیمای های خاصی مقاوم اند. اما یک مشکلی وجود دارد که متخصصان ژنتیک آن را mosaicism می نامند. ویژگی فوق اشاره به این واقعیت دارد که بیان همزمان هر دو کپی از ژن های موجود روی کروموزوم X برای سلولها کشنده است.
بنابراین در سلول های هر زن یکی از کروموزوم های X خاموش است در حالیکه دیگری فعال است.


اما بطور کلی این ویژگی یک مزیت محسوب می شود چرا که به سلولهای بدن زنان این امکلن را داده است در برابر جهش های خطرناک انعطاف پذیر تر باشند.
اما در برخی موارد نادر این مزیت روند معکوس پیدا می کند. برای مثال پزشکان مدتهاست دریافته اند زنان بیشتر مستعد بیماری های اتوایمیون مانند ام.اس هستند.
به گفته دکتر می گون در اوائل دوران تکامل جنینی در صد کوچکی از زنان ممکن است متحمل عدم تعادل در بیان ژنتیکی کروموزوم X شوند که در آن یک طرف برنده می شود. این امر فرآیندهای مهمی مانند فرایند شناخت خودی (که در آن سیستم ایمنی یاد می گیرد سلولها و بافت های خودی را از غیر خودی تشخیص دهد) را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر این فرآیند تشخیص بافت خودی از مسیر خود منحرف شود بیماری اتوایمیون رخ می دهد.