تبلیغات
Create your flash banner online in 5 step سایت تخصصی رشته میکروبیولوژی - میکروب هلیکوباکترپیلوری عامل 60 درصد زخم های دستگاه گوارش است
این سایت نمایندگی رسمی فروش لاینسس و دانلود انتی ویروس NETQINاست بر روی بنر کلیک کنید
میکروب هلیکوباکترپیلوری عامل 60 درصد زخم های دستگاه گوارش است

یک فوق تخصص گوارش با بیان این مطلب که عامل 60 درصد زخم های گوارشی میکروب هلیکو باکتر است هشدارداد: این باکتری در صورت ریشه کن نشدن می تواند طی10 تا 15 سال زمینه ساز سرطان معده شود.

دکتر سید محمود اسحاق حسینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه علت زخم های گوارشی تنها میکروب هلیکو باکتر نیست گفت: عوامل دیگری مانند استعمال سیگار، مصرف الکل و همچنین مصرف بعضی از داروها برای رفع ورم دست و پا می تواند در بروز این بیماری نقش داشته باشد. وی با بیان اینکه رعایت بهداشت فردی و اجتماعی نقش مهمی در پیشگیری از انتقال این باکتری دارد افزود: این باکتری از راه تنفس ، غذا و آب آلوده و حتی از مادر به جنین قابل انتقال است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: این باکتری در جدار روده قرار می گیرد و از خود ترشحاتی تولید می کند که مانع از تاثیر اسید معده برروی خودش خواهد شد.

دکتر اسحاق حسینی با بیان اینکه این باکتری در کشورهای در حال توسعه بسیار شایع است گفت: شیوع این میکروب در ایران بیش از 50 درصد است و 80 درصد سالمندان کشور این باکتری را در بدنشان دارند.

ترش کردن، تهوع و درد معده علائم هلیکوباکترپیلوری

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ترش کردن، درد معده و حالت تهوع و استفراغ را از علائم هلیکوباکترپیلوری دانست و ادامه داد: اگر این بیماری ‌مدت زمان زیادی طول بکشد می‌تواند باعث لاغری فرد هم بشود.

آزمایش U.B.T (تست تنفسی اوره آز) بهترین راه اطمینان از درمان کامل

دکتر اسحاق حسینی با تاکید بر این که همه افرادی که این باکتری به سیستم گوارشی شان وارد شده لزوما دچار زخم گوارشی و سرطان معده نخواهند شد تصریح کرد: ایجاد زخم بستگی به میکروب و بدن انسان دارد و در صورتی که توانایی سیستم دفاعی بدن فرد بالا باشد احتمال ابتلا به این بیماری کمتر است.

وی با بیان این مطلب که آزمایش خونی تشخیص هلیکوباکتر در 50 تا 60 درصداز ایرانیان مثبت است و نیازی به درمان نداردبیان کرد: تشخیص قطعی این بیماری با انجام آندوسکوپی و نمونه برداری از معده داده می شود و پس از درمان دارویی نیز لازم است آزمایش U.B.T (تست تنفسی اوره آز) انجام شود تا از ریشه کن شدن این باکتری اطمینان حاصل شود.


این فوق تخصص گوارش در پایان تاکید کرد: مصرف بی رویه و خود سرانه آنتی بیوتیک ها موجب مقاوم شدن این باکتری و تشدید بیماری می شود.

colony.ir